Tunus işi örgü patik yapılışı anlatımlı

Tunus işi patik yapılışı anlatımlı ve açıklamalı

Kızlar bir çok site inceledim ama en iyisini aralarından seçerek anlatan tek bir site buldum. Resimlerde zaten bu sitenin ismi de yazıyor kızlar. Her aşamasını resimleyerek tek tek anlatmış umarım sizlere yardımımız olur.

Öncelikle kızlar 24 ilmekle başlıyoruz bir sıra ördükten sonra ikinci sırada örneği kurmaya başlıyoruz. Yukarıda resimde verilmiş arkadaşlarım.


Yukarıdaki şemaya uygun örneğinde yapılmış şekli şu şekilde kızlar.

Bu yukarıda ki örnüeğin hemen üst kısmından her sıra sonunda birer tane eksilterek örmeye devam ediliyor.

7 ilmek kalana kadar bu işleme devam ediyorsunuz arkadaşlarım.

Beyaz ipe geçip eksilttiklerimi topluyoruz burda dikkat edilmesi gereken tek ilmek almıyoruz arkasındaki ilmeğide alıyoruz ki arada delikler oluşmasın.

Yukarıdaki şekilde tekrar 24 ilmek ile işleme devam ediliyor.

Burada da birinci kesme işlemlerinin aynısını ikinci dilimi elde etmiş oluyoruz. ve tekrar toplayıp 24 ilmek elde ediliyor. Aşağıdaki resimdeki gibi…

Üçüncü kez bu işlemi yaptıktan ve topladıktan sonra üçüncü dilim bir sıra daha mor örüyoruz. 24 ilmekli burada fazladan bir sıra mor örmemizin sebebi ise diğer tarafta renklerin eşit görünmesi olayı kızlar.

Diğer taraftan da örneği kurup bitiriyoruz kızlar.


Şimdi de sıra geldi topuğa ilk sıradaki mor renkleri birbirine eşitleyerek yukarı doğru yani parmak uçlarına doğru gidiyoruz. Böylece bütün renkleri karşılıklı eşitliyoruz.


Bu resimde toplu iğne görünüyordur kızlar. Oraya kadar 13 ilmek en sondaki iğne tarafındaki beyazlardan sağ taraftan ilmekten olarak başlanıyor.

Burada daha belirgin bir şekilde şişte 12 ilmek var kızlar.
13. ilmeği aldıktan sonra 12. ilmek ile birlikte kesilecek . Yani her zaman şişte 12 ilmek olacak her sırada 13. ilmeği olarak sabitlemiş olacağız ve keseceğiz.

Bir önceki yazımız olan Fiskos masa örtüsü dantel örnekleri 2012 başlıklı makalemizde fiskos örnekleri ve masa örtüsü örnekleri hakkında bilgiler verilmektedir.Tunus işi örgü patik yapılışı anlatımlı makalesi Ana Sayfa, El İşi Ürünler kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Tunus işi örgü patik yapılışı anlatımlı” için 1 yorum

  1. ayten diyor ki:

    süper açıklamışsın eline saglık canım

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.